Święta Wielkanocne 2024
TRIDUUM PASCHALNE
„Chrystus
zmartwychwstan jest,
nam na przykład dan jest,
iż mamy zmartwychpowstać,
z Panem Bogiem królować, alleluja!”
Triduum Paschalne i Wielkanoc na Szczyrkowskiej Górce poprzedziły przygotowania Ciemnicy i Grobu Pana Jezusa. Po przygotowaniu i zakupieniu odpowiednich materiałów przystąpiono do prac. Przygotowanie tych miejsc miało za zadanie pomóc w przeżywaniu Męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Prace rozpoczęto od zawieszenia tła, przygotowaniu konstrukcji. Następnie rozpoczęło się dekorowanie zarówno Ciemnicy jak i Bożego Grobu.
W ciemnicy wyróżniał się kolor fioletowy i czerwony. Ułożono świeczniki, ustawiono też na te chwilę zakupione świece. W Bożym Grobie dominowały natomiast białe i żółte kwiaty, owies i bukszpan. Po kilkunastu godzinach prac, udało się przygotować te szczególne miejsca. Po wykonaniu dekoracji, można było przystąpić do posługi wobec wiernych, czyli spowiedź. Był czas na przygotowanie homilii na nabożeństwa oraz próby ceremonii ze służbą liturgiczną.
Wielki Czwartek - ten dzień, jest wejściem w tajemnicę Wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Zgromadziliśmy się wokół ołtarza, tak jak Apostołowie w Wieczerniku. W kościele odczytano ewangelię opisującą moment obmycia nóg Apostołom. Był to znak pokory Jezusa i zaproszenia każdego z nas do udziału w Jego Chwale. Eucharystia w wielki Czwartek nie zakończyła się, jej kontynuacją była procesja do ciemnicy, która symbolizowała ogród Oliwny, gdzie trwała adoracja, do której zaproszony był każdy z nas, aby trwać na modlitwie z Jezusem i apostołami. W tym dniu Mszy św. przewodniczył ks. Jan Gabryś, natomiast ks. Bogdan Nowak wygłosił kazanie. Lektorzy nie zapomnieli o złożeniu życzeń i wręczeniu kwiatów dla kapłanów w dniu Ich święta.
Wielki Piątek – drogę Krzyżową, w tym dniu poprowadził ks. Sławomir Łubian. Natomiast Liturgii Męki Pańskiej przewodził ks. Andrzej Papież, a kazanie wygłosił ks. Jan Lis. Wielki Piątek, to dzień postu i modlitwy. W kościele ludzie gromadzili się na modlitwie przy ciemnicy, aby w ciszy odkrywać swoje serce przed Bogiem. Liturgię rozpoczęto pod wieczór – jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Mszy św. Kapłan wszedł w ciszy do kościoła i padł twarzą przed ołtarzem. Po krótkiej modlitwie, bez znaku krzyża rozpoczęła się liturgia, która była kontynuacją naszego czuwania. W centrum była Męka Chrystusa. Odczytano Ewangelię, w której wsłuchiwaliśmy się w opis Męki Chrystusa. W uroczystej procesji, wniesiono Krzyż, który kapłan odsłonił, śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. I odpowiadał cały kościół, chcący wejść w tę tajemnicę Męki: Pójdźmy z pokłonem. Następnie miała miejsce adoracja Krzyża. Każdy obecny mógł podejść do ucałowania Krzyża. Po komunii św. przeniesiono w procesji Najświętszy Sakrament - w monstrancji okrytej welonem do Grobu Pańskiego. To w tym miejscu w Wielki Piątek gromadziliśmy się na modlitwę i czuwanie.
Wielka Sobota - Cisza. Przejmująca cisza, w której trwaliśmy na modlitwie z Maryją. Ona jedna, zachowała wiarę i trwała na modlitwie. W tym dniu święciliśmy pokarmy na stół wielkanocny. Była też okazja na skorzystanie z Sakramentu Pokuty. Po zmroku rozpoczęła się Liturgia Paschalna. Jest to najważniejsza liturgia kościoła. Pascha Pana – Przejście ze śmierci do Życia. Z ciemności do Światła. Liturgię Wigilii Paschalnej prowadził ks. Artur Świeży, a kazanie wygłosił ks. Witold Majcher.
Na koniec Mszy św. miała miejsce procesja wokół sanktuarium i dziękczynne Te Deum za cud największy, którym jest Jezus Zmartwychwstały.
„Ja jestem Zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we mnie wierzy, choćby i umarł,
żyć będzie.”
(J 11, 25-26)