Misterium Męki Pańskiej 2024
Misterium Męki Pańskiej 2024
Pasja - Męka Pana Jezusa w okresie Wielkiego Postu - udział w tym wydarzeniu pomaga w głębokim przeżyciu osobistego spotkania z Jezusem, który bierze na siebie nasze grzechy, aby nam otworzyć drogę do Boga. W tym roku nie udało się już zamówić biletów na spektakl w wyznaczonych seansach, więc wykorzystaliśmy nadarzającą się okazję, by uczestniczyć w ostatniej otwartej dla publiczności próbie generalnej. 16 lutego 2024 roku, w grupie 40-osobowej wyruszyliśmy od Matki Bożej Królowej Polski ze Szczyrkowskiej Górki do Krakowa do Seminarium Duchownego.
Z racji tego, że był to piątek w autokarze przeżywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania oparte były na powiązaniu męki Pana Jezusa z wezwaniami litanii do Serca Pana Jezusa.
Warto zastanowić się czym jest Misterium Męki Pańskiej. Misterium salezjańskie wyróżnia się spośród innych misteriów. Trzonem scenariusza jest zawsze Ewangelia, jednak jest ona rozbudowana o różne dodatkowe wątki, dlatego każdego roku jest inny temat przewodni. To na pewno dodaje atrakcyjności temu wydarzeniu. Misterium Męki Pańskiej ma przede wszystkim charakter ewangelizacyjny. Przez to dzieło Salezjanie chcą przybliżyć widzom jak dobry i miłosierny jest nasz Bóg.
Teatr nie był czymś obcym dla św. Jana Bosko. Organizował w swoim Oratorium przedstawienia teatralne i widział w nich ważny wymiar wychowawczy. Teatr służy radości, ale również kształtuje postawy. Poprzez przedstawienia teatralne mógł docierać do umysłów i emocji ludzi, które mogły się stać przyczyną do zmiany życia. Ksiądz Bosko wykorzystywał teatr do przekazywania podstawowych prawd wiary i moralności.
Salezjanie na Łosiówce wystawiają Misterium Męki Pańskiej od wielu lat. Reżyserem spektaklów jest Pan Marcin Kobierski, aktor teatru Bagatela. Oprócz młodych salezjanów w Misterium biorą udział członkowie wspólnoty „Ziemia Boga”, działającej przy dziele salezjańskim na Tynieckiej 39. Salezjańskie Misterium przybliża widzom najważniejsze wydarzenia z życia naszego Zbawiciela, ale także zwraca uwagę na najważniejsze aspekty i dylematy ludzkiego życia.
Spektakl rozpoczął się o godz. 19.30 i trwał ponad 90 minut. Mimo, że była to próba generalna sala była pełna. Zainteresowanie misterium jest tak duże, że bilety na wszystkie przedstawienia rozchodzą się w ciągu jednego dnia. Motywem przewodnim tegorocznej Pasji był Sakrament Chrztu Świętego. Na uwagę zasługuje umiejętność wytworzenia w kilku miejscach zabawnej, humorystycznej atmosfery, co wywołuje radość i uśmiech na widowni.
W czasie tegorocznej Pasji Jezus nie wypowiada ani jednego słowa. To inni wiele mówią, a Jezus jest i działa, milczy. Chyba to milczenie Boga w kontekście tak wielu słów wypowiadanych przez świat w obecnych czasach ma szczególnie głęboki wydźwięk. Połączenie muzyki, światła, scenografii głęboko oddziałują na doświadczenia i przeżywanie całego spektaklu jakim jest Pasja – Męka Jezusa Chrystusa.
W czasie drogi powrotnej był czas na refleksję nad naszym chrztem, podziękowanie rodzicom i chrzestnym za przekazanie wiary.
Dziękujemy Wszystkim uczestnikom za wspólne spędzenie czasu na refleksji, modlitwie i rozmowie.