Czuwanie z Zespołem Klimczok
Czuwanie ku czci Matki Bożej na Szczyrkowskiej Górce w dniu 24 września 2021 roku
Mszy św. o g. 19.00 przewodniczył ks. Piotr Basista - salezjanin, który jako cel kazania postawił sobie wyjaśnienie, skąd wziął się tytuł Wspomożycielka Wiernych, którym czcimy Matkę Bożą.
Zaczęło się to dość dawno, kiedy papieżem w Kościele był Pius V, bardzo pobożny papież. To on wprowadził do modlitwy „Zdrowaś Maryjo” drugą część modlitwy: „Święta Maryjo, Matko Boża...”, którą przypisujemy św. Bernardowi. Po każdym dziesiątku różańca wprowadził Pius V modlitwę „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”.
Nad Europę nadciągnęły ciemny chmury wojny między chrześcijaństwem a Islamem. Jest rok 1671 wielka bitwa morska toczy się pod Lepanto. Papież modli się do Matki Bożej i prosi Ją o wspomożenie w nierównej walce, gdyż flota turecka jest liczniejsza i lepiej uzbrojona. Jednak wiara papieża jest wielka. Ojciec Święty ma sen, wizję że chrześcijanie zwyciężyli, nakazuje bić w dzwony w Rzymie na znak zwycięstwa. Co dziwnego dopiero dwa tygodnie później przychodzi do Rzymu wiadomość z miejsca bitwy, że nagle wiatr się odwrócił i flota chrześcijańska mogła zaskoczyć nieprzyjaciela. Chrześcijaństwo w Europie jest ocalone. Na pamiątkę tego zwycięstwa św. Pius V włączył do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie: „Wspomożenie Wiernych – módl się za nami”.
Kolejnym znakiem opieki i wstawiennictwa Matki Bożej jest dzień 12 września 1683 roku i zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem. Powstaje wówczas w Bawarii bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
Tytuł Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych wszedł do liturgii Kościoła, gdy papież Pius VII ustanowił Święto Matki Bożej do tym wezwaniem na dzień 24 maja jako podziękowanie Maryi za to, że właśnie tego dnia został uwolniony z niewoli Napoleona.
Warto przytoczyć jeszcze słowa nowego błogosławionego ks. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane do Polaków na Jasnej Górze 9 listopada 1973 roku, które jakże są aktualne dzisiaj: „Nie znamy przedziwnej tajemnicy Bożej – dlaczego to, gdy tyle narodów ogarniętych akcją niszczenia Boga w sercach ludzkich zostało zniweczonych i zgubiło wiarę w Boga – naród polski chociaż poniósł wiele strat i przeżył wiele udręk, zachował gorącą wiarę i jedność w obliczu Ojca niebieskiego, miłość do Maryi Matki Chrystusowej i zaufanie do Kościoła Bożego. Tej tajemnicy nie zdołamy przeniknąć! Są to tajemnice Boże, Bardziej je rozumiemy tutaj, przed ołtarzem Matki Bożej na Jasnogórskiej, a także w innych sanktuariach maryjnych naszej ojczyzny. Patrzmy z ufnością w macierzyńskie oczy Maryi”.
W czasie liturgii śpiewał Regionalny Zespół Klimczok ze Szczyrku. Dzieci pięknie ubrane po góralsku grały na różnych instrumentach i śpiewały gwarą pieśni ku czci Matki Bożej Szczyrkowskiej. Po mszy św. miała miejsce procesja różańcowa ze świecami. Obraz Matki Bożej niosły panie z Zespołu Regionalnego Klimczok.
Czuwanie zakończono tradycyjnie apelem jasnogórskim i błogosławieństwem Maryi Wspomożycielki Wiernych.