8 Września 2024
O pokój na świecie i odnowę duchową ludzkości.
Ala
4 Września 2024
Proszę o znalezienie zastępstwa na nocne zmiany w pracy męża by mógł skorzystać z urlopu. Od kilku lat pracuje codziennie na nocne zmiany, nie mając jak zadbać o odpoczynek i swoje zdrowie.
Maria
2 Września 2024
Matko Niepokalana, Święty Ojcze Pio, Swięty Ojcze Janie Pawle II przez Wasze ręce, polecając Waszej opiece i modlitwie zawierzam Panu Bogu Ojcu siebie, męża, nasze córki, ich dzieci i mężów, nasze siostry i braci oraz ich rodziny, prosząc o modlitwę
Z.
31 Sierpnia 2024
Najświętsza Matko Boska , proszę o dar nieba i spokój duszy dla Ś.p. Małgorzaty oraz opiekę nad bliskimi pogrążonymi w żałobie.
Aleksandra
31 Sierpnia 2024
Matko Boska ratuj mojego syna, wyproś łaskę nawrócenia dla niego, błagam o jego powrót do sakramentalnego małżeństwa!
Julia
Zobacz wszystkie intencje
Dodaj intencję
Przed ślubem należy skontaktować się z organistą z Sanktuarium ze Szczyrku.
- kontakt telefoniczny
organista pan Bartłomiej Pawelec tel. 532 734 150 (kontakt telefoniczny proszę uprzedzać SMS'em)
E-mail: organista.sanktuarium.bartek@gmail.com
Najlepiej dzwonić w godzinach: 7.30 - 8.30 lub 18.00 -20.00.
Śpiewy i utwory wykonywane w czasie Mszy św. z udzieleniem Sakramentu małżeństwa ustala się z Panem Bartłomiejem Pawelec – organistami Sanktuarium.
Odpowiadając na najczęściej zadawane pytania co do śpiewu i muzyki podczas Mszy świętej informujemy, że:
1. Msza święta jest Pamiątką Ostatniej Wieczerzy, Męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Śpiewy i utwory towarzyszące Liturgii muszą odpowiadać jej sacrum, być skierowane ku Bogu, a nie ku ludziom oraz odpowiadać treścią konkretnemu obrzędowi, któremu towarzyszą.
2. Śpiewy i utwory wykonywane podczas Mszy świętej muszą posiadać zezwolenie władz kościelnych do ich użycia podczas liturgii, tzw. Imprimatur (podstawa prawna: Instrukcja o muzyce w świętej liturgii Musicam sacram z dnia 5.03.1967 roku, Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z dnia14.10.2017 r.). Prawnie wykluczone jest używanie w trakcie Liturgii Mszy świętej jakichkolwiek piosenek liturgicznych (!) i piosenek o tematyce religijnej (!), utworów muzyki popularnej, biesiadnej, filmowej, baśniowej, itp., które - oprócz tego, że takiego zezwolenia nie posiadają - to swoją treścią, charakterem i przeznaczeniem nie nadają się do wykonania podczas Liturgii. Warstwa tekstowa utworów (użycie tekstu pobożnego, odniesień do Boga, słowa "Alleluja", "błogosławiony" itp.) jest tylko jedną z wielu składowych dzieła muzycznego i nie decyduje o przydatności liturgicznej takich kompozycji. Nie istnieje coś takiego, jak "wersja liturgiczna" czy "kościelna" kompozycji (piosenek) pisanych w stylu muzyki popularnej, czy estradowej, niestety, coraz częściej wykonywanych w kościołach, choć nigdy nie powinny zabrzmieć w trakcie Liturgii.
3. Do użycia podczas Liturgii jest repertuar chorału gregoriańskiego (który jest pierwszym i podstawowym śpiewem liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego) oraz tradycyjnych (również nowych) polskich pieśni kościelnych posiadających Imprimatur. Dopuszcza się zastąpienie niektórych pieśni utworami instrumentalnymi lub wokalno-instrumentalnymi z kręgu tzw. muzyki wysokiej (nieszczęśliwie nazwanej kiedyś „poważną”) - np. w czasie Przygotowania darów i Uwielbienia - na określonych zasadach:
a. utwór musi być przeznaczony wprost do użytku liturgicznego,
b. jeśli tak nie jest, utwór musi odpowiadać treścią i/lub charakterem istocie obrzędu, któremu towarzyszy i nie posiadać charakteru (wybrzmienia) i treści świeckich.
4. Instrumentem akompaniującym do liturgii są organy; dopuszcza się udział instrumentów dętych i smyczkowych (z wyłączeniem instrumentów typowych dla muzyki rozrywkowej, np. fortepianu, syntezatora-keyboardu, saksofonu, gitar, perkusji).
5. Muzyka w liturgii musi być wykonywana „na żywo”, niedopuszczalne jest odtwarzanie jej z urządzeń audiowizualnych i nośników elektronicznych.
6. W razie wątpliwości co do przydatności liturgicznej wybranych pieśni i utworów można zwrócić się o pomoc do organisty lub diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.
7. Można zaangażować do udziału w Liturgii dodatkowe osoby, po wcześniejszym uzgodnieniu repertuaru (z zastrzeżeniem powyższych).
8. Więcej o przygotowaniu strony muzycznej można przeczytać w poniższej broszurze oraz propozycjach pieśni i utworów.
Wejście:
Pod Twą obronę, Ojcze na niebie
Kto się w opiekę odda Panu swemu (Ps 91)
Głoś Imię Pana, Króla wszechmocy i chwały
Ojcze z niebios, Boże, Panie
Za rękę weź mnie, Panie
Boże w dobroci nigdy nie przebrany
Być bliżej Ciebie chcę.
Bóg jest miłością
Złącz, Panie, miłujących Cię
Ofiarowanie:
Gdzie miłość wzajemna i dobroć Miłujcie się wzajemnie Przykazanie nowe daję wam Przyjdźcie do mnie wszyscy Wszystko Tobie oddać pragnę
Komunia:
Ja wiem, w kogo ja wierzę Jezu, zostań w nas Zbliżam się w pokorze Pan Jezus już się zbliża Panie, dobry jak chleb Jezusa ukrytego O Panie, Ty nam dajesz
Uwielbienie:
O Boże, dzięki Ci składamy Dzięki, o Panie Dziękujemy Ci Ojcze nasz Radośnie Panu hymn śpiewajmy
Zakończenie:
(zalecana pieśń ku czci NMP) Zdrowaś Maryja Matko niebieskiego Pana Maryjo ja twe dziecię Do Ciebie Matko szafarko łask O Pani, ufność nasza
Utwory: Marsz Mendelsona Preludium on C J.S. Bach (bwv 846)
W przypadku innych utworów i pieśni proszę kontaktować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszelkie inne pieśni zatwierdza organista zgodnie z dokumentami Kościoła.
Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej
Materiały pomocnicze w ukształtowaniu muzyki liturgicznej