Malowanie Sanktuarium
24 października miało miejsce ostatnie Czuwanie Maryjne w roku 2022. Następnego już dnia rozpoczęły się prace związane z malowaniem sanktuarium. Na ścianach, filarach, mozaikach były widoczne duże zabrudzenia i poprzednia farba już wyblakła. Konieczne więc było najpierw podjęcie prac, które miały na celu oczyszczenie starej powierzchni, aby móc pomalować na nowo całe wnętrze sanktuarium. W związku z tym, że jest wiele detali, ozdób, zakamarków, jak również wiele kolorów praca wymagała dokładności, precyzji, a także sprzętu do zabezpieczenia m.in. folie, rusztowania, jak i też czasu do realizacji takiej inwestycji. Najodpowiedniejszy więc wydawał się czas jesienny, czy też zimowy. W tym okresie jest mniej turystów oraz nie ma ślubów w sanktuarium.
Prace zostały podzielone na pewne etapy. Najpierw rozpoczęto prace w nawie prawej, potem lewej, następnie prezbiterium i na koniec nawa główna. Zabezpieczono elementy drewniane foliami, a te, które dały się usunąć, jak np. stacje drogi krzyżowej zostały zdemontowane i przeniesione do zakrystii. W bocznych nawach wystarczyło oddzielić teren prac od pozostałej części sanktuarium foliami, co pozwoliło na celebrowanie nabożeństw w pozostałej części kościoła. Rusztowania były tak skonstruowane, aby łatwo można było je przesuwać w odpowiednie miejsca i czyścić oraz malować poszczególne fragmenty świątyni.
Złote ozdoby wokół okien i nad łukami wymagały przygotowania odpowiednich wzorników i drobiazgowej pracy. We współpracy z Państwem Ewą i Piotrem Kłosek, którzy od wielu lat mają pieczę nad wystrojem i koncepcją artystyczną wnętrza sanktuarium podjęto ustalenia odnośnie kolorystyki ścian, absydy nad ołtarzem i pozostałej sztukaterii w świątyni. Kiedy prace przeniosły się do prezbiterium, ołtarz przeniesiono do głównej nawy kościoła, a miejsce prac zabezpieczono, oddzielając folią. Prace związane z malowaniem kopuły nie były łatwe do wykonania ze względu na trudny dostęp do tych miejsc znajdujących się nad ołtarzem głównym. Niebieski kolor oraz dodanie 12 gwiazd jeszcze bardziej podkreśliło maryjny charakter świątyni. Te żmudne prace zostały zakończone. Na koniec pozostały do wykonania kolumny, ich dolna część, która jest narażona na uszkodzenia. Tutaj zastosowano materiał ze specjalnej masy żywicznej, która wykorzystywana jest do elewacji zewnętrznych. Jest on bardzo twardy i odporny na uszkodzenia. Po dobraniu odpowiedniego koloru masy również i te prace zostały wykonane. Całość inwestycji zakończono 15 lutego 2023 roku. Po malowaniu pozostało gruntownie posprzątać kościół, dokładnie poustawiać ławki i inne przedmioty. Ostatnie malowanie miało miejsce przed koronacją obrazu tj. w 2008 roku.