Święta Wielkanocne 2021
TRIDUUM PASCHALNE
W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę wspólnota salezjańska rozpoczynała dzień modlitwą jutrzni. Brali w niej udział również wierni, którzy byli w Sanktuarium.
"Chrystus
w tajemnicy
Wielkiego Czwartku
klęka przed człowiekiem
by człowiek mógł
z wiarą uklęknąć
przed Bogiem"
W Wielki Czwartek o godz. 18-ej została odprawiona Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest ona pamiątką pierwszej liturgii sprawowanej przez Chrystusa w Wieczerniku wśród swoich uczniów. Podczas Mszy św. dziękowaliśmy Chrystusowi za ustanowione sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. W odczytanym fragmencie Ewangelii podkreślono ważność przykazania miłości. Wielki Czwartek łączy w sobie radość, ponieważ w tym dniu Pan Jezus „umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował”, a także smutek - uświadamiamy sobie również moment zdrady Mistrza przez ucznia, ich ucieczkę i przeżywamy trwogę konania Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Gra organów, bicie dzwonów - wszystko milknie. Msza św. zakończyła się przeniesieniem Pana Jezusa do Ciemnicy. Korona cierniowa była jedynym elementem, który skupiał uwagę w czasie adoracji. Liturgii przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Jan Lis.
"Nie zląkł się
Tylko święty Jan umarł w domu na posłaniu
z poduszką pod głową owinięty w śpiwór
jeden nie zląkł się krzyża, jeden stał pod krzyżem
pozostali ze strachu w Wielki Piątek zbiegli
kto ucieka od Krzyża – krzyż większy dostanie"
Wielki Piątek - jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia. W tym dniu Kościół uroczyście obchodzi misterium śmierci Chrystusa przez uroczystą liturgię słowa na cześć Męki Pańskiej. W Szczyrku o godz. 18.30 została odprawiona Droga Krzyżowa, a następnie o godz. 19-ej Liturgia Wielkiego Piątku. Liturgię rozpoczęła modlitwa w milczeniu. Kapłan leży krzyżem, reszta wiernych klęczy. Cisza jest potrzebna, ponieważ nie da się słowami wyrazić tajemnicy Wielkiego Piątku. Podczas liturgii miał miejsce obrzęd adoracji Krzyża. Wielki Piątek to dzień podniosłej kontemplacji nad krwawą ofiarą, źródłem naszego zbawienia. Na zakończenie wielkopiątkowych wydarzeń przeniesiono ciało Chrystusa do Grobu Pańskiego. Liturgii tego dnia przewodniczył ks. Piotr Zieliński.
Wielka Sobota to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od godziny 8-ej był adorowany Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwali mieszkańcy Szczyrku i okolicznych miejscowości, zachowując odpowiedni dystans z racji obostrzeń dot. pandemii Covid. Wielka Sobota to czas żałoby po ukrzyżowanym Chrystusie. W tym dniu także święcono pokarmy na stół wielkanocny. Wieczorem o godzinie 19-ej miała miejsce Liturgia Wigilii Paschalnej. Eucharystia rozpoczęła się od błogosławieństwa ognia i zapalenia świecy paschalnej. Następnie wierni zapalili przyniesione świece i odnowiono przyrzeczenia Chrztu św. Uroczystość Paschalna obchodzona była w pełnej radości - na nowo rozbrzmiały w kościele organy, dzwony. Na zakończenie miała miejsce skromna procesja od grobu do ołtarza, w której wzięli udział tylko ministranci i główny celebrans ks. Wojciech Strzelecki. Ten dzień zapamiętamy również jako powrót zimy do Szczyrku, ale to w tym rejonie bardzo częsty obrazek, że na święta wielkanocne więcej białego puchu niż na Boże Narodzenie. We Mszy św. uczestniczył także ks. Łukasz Krysmalski, który pochodzi ze Szczyrku.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to dla chrześcijan największa uroczystość. Triumfalna radość wielkanocna sięga szczytu. Zbawiciel, przeszedłszy zwycięsko przez śmierć, wyzwolił nas spod władzy śmierci, szatana i grzechu i umożliwił przejście do nowego życia. W tym dniu odprawiana była dodatkowa Msza św. o godz. 6-ej rano.
W Nim zatem radujmy się i weselmy.