8 Czerwca 2023
Matko Boska,pośredniczko nasza proszę Cię o wstawiennictwo u Syna Twojego a Pana naszego Jezusa Chrystusa o łaskę zdrowia i szczęśliwy przebieg zabiegu dla mojego męża,i wyzwolenie syna z nałogu pijaństwa.
Irena
8 Czerwca 2023
Kochana Matko z całego serca dziękuję za wszystkie otrzymane łaski,Prosze o Twoją cudowną opiekę.O Mario bez grzechu poczęta módl się za nami ,którzy się do Ciebie uciekamy.
Barbara
7 Czerwca 2023
Proszę o modlitwę o uzdrowienie mojego syna z choroby ????♥️
Ewa
6 Czerwca 2023
O zdrowie dla ks Eugeniusza
Mateusz
6 Czerwca 2023
Błagam o uzdrowienie Adasia
Monika
Zobacz wszystkie intencje
Dodaj intencję
Śpiewy i utwory wykonywane w czasie Mszy św. z udzieleniem Sakramentu małżeństwa ustala się z Panem mgr Tomaszem Gronkowskim – organistą Sanktuarium.
Kontakt z organistą: e-mail: gronkowskitomasz@gmail.com , tel.: 607 980 698
- kontakt telefoniczny w dni powszednie (preferowana pora kontaktu od godz. 20.30. do godz. 21.30).
Odpowiadając na najczęściej zadawane pytania co do śpiewu i muzyki podczas Mszy świętej informujemy, że:
1. Msza święta jest Pamiątką Ostatniej Wieczerzy, Męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Śpiewy i utwory towarzyszące Liturgii muszą odpowiadać jej sacrum, być skierowane ku Bogu, a nie ku ludziom oraz odpowiadać treścią konkretnemu obrzędowi, któremu towarzyszą.
2. Śpiewy i utwory wykonywane podczas Mszy świętej muszą posiadać zezwolenie władz kościelnych do ich użycia podczas liturgii, tzw. Imprimatur (podstawa prawna: Instrukcja o muzyce w świętej liturgii Musicam sacram z dnia 5.03.1967 roku, Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z dnia14.10.2017 r.). Prawnie wykluczone jest używanie w trakcie Liturgii Mszy świętej jakichkolwiek piosenek liturgicznych (!) i piosenek o tematyce religijnej (!), utworów muzyki popularnej, biesiadnej, filmowej, baśniowej, itp., które - oprócz tego, że takiego zezwolenia nie posiadają - to swoją treścią, charakterem i przeznaczeniem nie nadają się do wykonania podczas Liturgii. Warstwa tekstowa utworów (użycie tekstu pobożnego, odniesień do Boga, słowa "Alleluja", "błogosławiony" itp.) jest tylko jedną z wielu składowych dzieła muzycznego i nie decyduje o przydatności liturgicznej takich kompozycji. Nie istnieje coś takiego, jak "wersja liturgiczna" czy "kościelna" kompozycji (piosenek) pisanych w stylu muzyki popularnej, czy estradowej, niestety, coraz częściej wykonywanych w kościołach, choć nigdy nie powinny zabrzmieć w trakcie Liturgii.
3. Do użycia podczas Liturgii jest repertuar chorału gregoriańskiego (który jest pierwszym i podstawowym śpiewem liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego) oraz tradycyjnych (również nowych) polskich pieśni kościelnych posiadających Imprimatur. Dopuszcza się zastąpienie niektórych pieśni utworami instrumentalnymi lub wokalno-instrumentalnymi z kręgu tzw. muzyki wysokiej (nieszczęśliwie nazwanej kiedyś „poważną”) - np. w czasie Przygotowania darów i Uwielbienia - na określonych zasadach:
a. utwór musi być przeznaczony wprost do użytku liturgicznego,
b. jeśli tak nie jest, utwór musi odpowiadać treścią i/lub charakterem istocie obrzędu, któremu towarzyszy i nie posiadać charakteru (wybrzmienia) i treści świeckich.
4. Instrumentem akompaniującym do liturgii są organy; dopuszcza się udział instrumentów dętych i smyczkowych (z wyłączeniem instrumentów typowych dla muzyki rozrywkowej, np. fortepianu, syntezatora-keyboardu, saksofonu, gitar, perkusji).
5. Muzyka w liturgii musi być wykonywana „na żywo”, niedopuszczalne jest odtwarzanie jej z urządzeń audiowizualnych i nośników elektronicznych.
6. W razie wątpliwości co do przydatności liturgicznej wybranych pieśni i utworów można zwrócić się o pomoc do organisty lub diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.
7. Można zaangażować do udziału w Liturgii dodatkowe osoby, po wcześniejszym uzgodnieniu repertuaru (z zastrzeżeniem powyższych).
8. Więcej o przygotowaniu strony muzycznej można przeczytać w poniższej broszurze oraz propozycjach pieśni i utworów.
a) PROPOZYCJE PIEŚNI I UTWORÓW
WYKONYWANYCH PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ
Z UDZIELENIEM SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
PROCESJA WEJŚCIA: Boże, w dobroci… Boże, zmiłuj się nad nami… Ojcze z niebios… Pod Twą obronę… Kto się w opiekę... Cała ziemio wołaj...
PRZYGOTOWANIE DARÓW: Gdzie miłość wzajemna i dobroć… Jeden chleb... Ubi caritas… [wersja gregoriańska] Wszystko Tobie oddać pragnę… Niechaj z nami będzie Pan… Jesteśmy piękni...
KOMUNIA ŚWIĘTA: Bóg jest miłością… Bądźże pozdrowiona Hostio żywa... Panie, dobry jak chleb… Skosztujcie i zobaczcie… Jezu drogi Tyś miłością... Bóg kiedyś stał się jednym z nas... Witaj, Pokarmie...
UWIELBIENIE PO KOMUNII ŚWIĘTEJ: Dziękczynne pieśni śpiewajmy wspólnie… Dzięki o Panie… Dziękujemy Ci, Ojcze nasz… O Boże, dzięki Ci składamy... Ojcze chwała Tobie... Dzięki Ci, Panie za Ciało Twe i Krew...
ROZESŁANIE: Błogosław, Panie, nas… Pobłogosław, Jezu drogi… Zdrowaś Maryja Bogarodzico… Przykazanie nowe daję wam... Tak bowiem Bóg umiłował świat...
UTWORY – mogą zastąpić śpiew na Przygotowanie Darów, Dziękczynienie i Rozesłanie, w drugiej kolejności śpiew na Komunię: solowe: - wybrane opracowanie chorałowe (organowe) J. S. Bacha lub D. Buxtehudego zgodne z okresem liturgicznym, np. Komm Heiliger Geist BuxWV 199, Gelobet seist du BuxWV 189, Christ lag in Todesbanden BWV 625, Komm Gott Schöpfer Heiliger Geist BWV 631 - Ch. M. Widor – Marche americaine – tylko przed lub po Mszy św. - Ch. M. Widor – Toccata z V Symfonii organowej – tylko przed lub po Mszy św. - Th. Dubois – Marche – Sortie G-dur – tylko przed lub po Mszy św. solowe lub akompaniowane (ze skrzypcami, fletem, śpiewem,...): - R. Wagner – Marsz weselny z opery „Lohengrin” - tylko przed lub po Mszy św. - F. Mendelssohn – Bartholdy – Marsz weselny ze „Snu nocy letniej” - tylko przed lub po Mszy św. - Ave Maria - opracowania różnych kompozytorów, np.: J. S. Bacha – Ch. Gounoda; F. Schuberta; G. Cacciniego - Wawiłowa; M. Lorenca; F. Liszta (tradycyjnie po błogosławieństwie końcowym lub przed Mszą św.) - J.S. Bach – Aria na strunie G - Arioso As-dur (opracowanie II. części koncertu klawesynowego BWV 1056) - J. Pachelbel – Canon in D - M. A. Charpentier – Te Deum – na wejście lub dziękczynienie - C. Franck – Panis Angelicus – podczas Komunii św.
Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej
Materiały pomocnicze w ukształtowaniu muzyki liturgicznej