Czuwania w Sanktuarium na Górce w roku 2024
Czuwania Maryjne w Szczyrku na Górce zapoczątkował śp. ks. Józef Wawrzyniak w roku 1983. Na początku były to nawet czuwania całonocne z Mszą św. o północy, drogą krzyżową, przerwą na posiłek. Na czuwania przybywały różne grupy wiernych, młodzieży, dzieci, dorosłych. Czuwania zawsze odbywały się 24 dnia miesiąca od maja do października. Od kilkunastu lat utrwalił się schemat czuwań.
W czasie nabożeństwa Maryjnego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odczytywane są liczne prośby i modlitwy, które wierni, pielgrzymi i turyści zapisują w księdze, która cały czas jest wystawiona w sanktuarium każdego dnia.
Od kilku lat kazania w czasie Mszy świętych głosi jeden kapłan, który ma przygotowany cykl tematycznych rozważań w danym roku.
W roku 2024 mija 130 lat od ukazania się Matki Bożej 12 letniej Juliannie w dniu 25 lipca 1894 roku na tle buka w Szczyrku na Górce. Zrodził się pomysł, aby 12 parafii (bo tyle liczy dekanat łodygowicki) uczestniczyło co miesiąc w czuwaniach pod przewodnictwem swoich proboszczów. Ks. Dziekan Marek Bandura poparł wraz z księżmi proboszczami pomysł i przygotowany został program i tematyka czuwań na bieżący rok.
Program czuwania
18.00 – Nabożeństwo Maryjne
19.00 – Msza św. w intencjach zbiorowych
20.00 - Procesja Różańcowa wokół Sanktuarium ze świecami
21.00 – błogosławieństwo, Apel i zasłonięcie obrazu
Tematyka kazań na czuwaniach
Maj: Maryja jest przykładem wiary
Czerwiec: Maryja jest przykładem nadziei
Lipiec: Maryja jest przykładem pobożności
Sierpień: Maryja jest przykładem posłuszeństwa
Wrzesień: Maryja jest przykładem pokory
Październik: Maryja jest przykładem wierności
Majowe czuwanie prowadziły parafie ze Szczyrku i Buczkowic. Jeden z księży głosił kazanie w czasie Mszy św. a drugi rozważania różańcowe w czasie nabożeństwa wieczornego.
W czasie procesji różańcowej wierni idą ze świecami śpiewając pieśń pt. „Idziemy na Górkę Szczyrkowska Pani” ułożoną przez ks. salezjanina ks. Stanisława Domino w roku 1953. Pieśń ta w swojej treści opowiada całą historię objawień i dzieje Sanktuarium. Na przodzie procesji niesiony jest krzyż i obraz Matki Bożej oraz sztandar. Piękna sceneria Beskidów od majowych ciepłych wieczorów do spadających jesiennych liści w październiku jest świadkiem modlitwy i duchowego ubogacenia się. Pogoda pozwoliła w tym roku, aby w czasie każdego czuwania miała miejsce procesja na zewnątrz.
Dziękujemy za czas modlitwy i wszystkich, którzy nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce. Niech słowa pieśni będą podsumowaniem tego artykułu.
Idziemy na Górkę
Szczyrkowska
Pani,
przed tron Twój
królewski
z sercami w
dani.
Do tej to
świątyni
Szczyrkowska
Pani,
idziemy na Górkę
wśród łez
stroskani.
Idziemy, by
prosić
o łask Twych
zdroje,
o siły o miłość,
o serce Twoje.
O Polski
Królowo,
serc Wspomożenie
błogosław i
ratuj
nasz byt i
mienie.
Niech nikt z nas
nie zginie
w życiowych
drogach,
lecz mężnie Cię
chwali
i wielbi Boga.
Niech świat się
dziś szczyci
nie tylko
chlebem,
lecz Twoją
opieką,
pokojem, niebem.