Rozporządzenie ks. Biskupa na czas epidemii Sobota, 14 Marca 2020 Rozporządzenie ks. Biskupa na czas epidemii Biskup Roman Pindel ustala zasady na czas epidemii czytaj więcej
Wielki Post 2020 Czwartek, 27 Lutego 2020 Wielki Post 2020 Nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej czytaj więcej
Święta Bożego Narodzenia 2019 Piątek, 10 Stycznia 2020 Święta Bożego Narodzenia 2019 Boże Narodzenie 2019 czytaj więcej
Tragiczna śmierć rodziny w naszym mieście Niedziela, 22 Grudnia 2019 Tragiczna śmierć rodziny w naszym mieście czytaj więcej
Mikołaj 2019 Sobota, 7 Grudnia 2019 Mikołaj 2019 Spotaknie ze św. Mikołajem w Sanktuarium czytaj więcej
Wieczornica Patriotyczna Zespołu Klimczok Poniedziałek, 18 Listopada 2019 Wieczornica Patriotyczna Zespołu Klimczok czytaj więcej

​ADMA przy Sanktuarium Maryjnym w Szczyrku na Górce

W dniu 24 sierpnia 2015 r. podczas Maryjnego czuwania w Sanktuarium Królowej Polski w Szczyrku na Górce przełożony Inspektorii Krakowskiej ks. Dariusz Bartocha zachęcał uczestników czuwania do założenia w Szczyrku na Górce Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki (ADMA). W homilii nakreślił rys historyczny Stowarzyszenia i jego priorytet. Zachęcał, aby na zakończenie 200 rocznicy urodzin św. Jana Bosko zrobić Mu wspaniały prezent jakim byłoby powstanie tego Stowarzyszenia, które założył i bardzo propagował w swoim życiu.

Po zachęcie ks. Inspektora, 31 sierpnia w Domu Salezjańskim odbyło się pierwsze spotkanie z możliwością zadeklarowania przynależności do Stowarzyszenia. Ks. Stanisław Oskwarek- kustosz Sanktuarium i przełożony wspólnoty zakonnej opowiedział o posłannictwie św. Jana Bosko i przypominał cele i zadania Stowarzyszenia. Na zakończenie zaprosił na spotkania formacyjne, każdego 24 dnia miesiąca.

Pierwsze spotkanie formacyjne (poprzedzone wysłaniem listu przez Ks. Kustosza z informacją o Stowarzyszeniu i Regulaminem Stowarzyszenia) obyło się podczas czuwania 24 września. W tym spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób. Kandydaci do Stowarzyszenia uczestniczyli wówczas we Mszy Świętej i konferencji, której tematem przewodnim był sen z 9-tego roku życia św. Jana Bosko. To wydarzenie w życiu świętego było swoistym zwiastowaniem i obwieszczeniem jego posłannictwa przez Jezusa i Maryję. Jakże znamienne słowa Jezusa do małego Janka: Nie biciem, ale łagodnością i miłością będziesz musiał pozyskać sobie w nich przyjaciół.

Poznając życie św. Jana Bosko nasuwa się pytanie: Jak słuchamy Boga? Najprawdopodobniej w każdym z nas utkwiły słowa mówiące, że Bóg mówi przez Słowo i ciszę, które się nawzajem potrzebują. Bóg przemawia do nas subtelnie, delikatnie, ponieważ jest miłością, a ona nie jest inwazyjna. Tylko wtedy nauczymy się słuchać Boga, gdy wyczulimy serce na Jego Słowa i Jego milczenie. Ks. Stanisław przypomniał, że celem Stowarzyszenia jest szerzenie czci do Najświętszego Sakramentu i do Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Kolejne spotkanie formacyjne odbyło się 24 października, na które przybyło kilku nowych chętnych, aby żyć duchowością Maryjną. Temat październikowej konferencji Maryjnej brzmiał: „Różaniec w życiu i pedagogice św. Jana Bosko”. Święty z Turynu był jeden z największych czcicieli Matki Najświętszej, a zarazem wyróżniający się umiłowaniem modlitwy różańcowej. Mówił o potędze modlitwy i jej skuteczności, pociągając za sobą swoich wychowanków. Wskazywał modlitwę różańcową jako niezawodną obronę przeciw wszelkim zasadzkom szatana i  drogowskaz prowadzący do pobożności i doskonałości chrześcijańskiej.

            Szczególnie zapadła nam w pamięci listopadowa konferencja na temat: „dobrej śmierci”. Ks. Dyrektor w swojej konferencji mówił, że Św. Jan Bosko był przekonany, iż całe życie winno stanowić przygotowanie do dobrej śmierci. Św. Wychowawca z Turynu praktykował tzw. ćwiczenia dobrej śmierci, które polegało na uporządkowaniu w jednym dniu miesiąca wszystkich spraw duchowych i doczesnych, jak przed śmiercią. Do tej praktyki zachęcał swoich wychowanków i salezjanów. Do dziś, co miesiąc salezjanie przeżywają dzień skupienia, który ma ten sam cel – odnowę duchową.

Być przygotowanym na śmierć winno cechować przyszłego członka Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki.

Następne spotkanie będzie w okresie Bożego Narodzenia, będzie to spotkanie opłatkowe. Mamy nadzieję, że po okresie formacyjnym w Szczyrku na Górce w nowym roku powstanie Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki, bo gdzie jak gdzie, ale tu gdzie Maryja objawiła się 122 lata temu winna się szerzyć Jej cześć i chwała.

Maria i Lidia Kupiec

... Jeżeli chcecie, by wasze życie było radosne i spokojne, musicie starać się żyć w Łasce Bożej ... Św. Jan Bosko
Do prawidłowego działania strony wymagane są pliki cookies. Informacje w nich zawarte są wykorzystywame do celów funkcjonalnych oraz statystycznych.